Biały, w zygzaki

Sweter z bawełny Muskat Drops, z łódkowym dekoltem i prostymi kimonowymi rękawami.

Włoczki wyszło niecałe 50 dag, druty nr 4.

Wzór swetra pochodzi ze starej Sandry - którą na pewno mam bo robiłam z niej już chyba 3 swetry, ale nie wiem gdzie... ;-)

Zresztą i tak musiałam przeliczyć sobie oczka bo tamten zrobiony jest z cieńszej włóczki. 

Konstrukcja swetra jest bardzo prosta - robi się go od dołu w dwóch identycznych częściach - przód z połową rękawów i tył z połowa rękawów. Następnie obie części zszywamy zostawiając otwór na dekolt.

Mam zdjęcie schematu wzoru:

To jest prawa strona, na lewej przerabiamy tak jak schodzą z drutu. Tam gdzie są dwa narzuty obok siebie na lewej stronie robimy 1 l. i 1 p. oczko.
Wzór efektowny, nietrudny - chociaż trzeba uważać, szczególnie na początku. Raport wzoru ma aż 44o. i trudno to tak od razu zapamiętać, ale jak już zrobimy kawałek to widać jak te zygzaki lecą 😊 

Teraz trochę cyferek - to są moje wyliczenia, niezmiennie zalecam zrobienie wcześniej próbki!

U mnie 15 o. = 10 cm

Szerokość swetra 50 cm (rozmiar S/M) - i u mnie to jest 80 o. Ponieważ to nie są pełne 2 raporty wzoru, zaczęłam w odległości 5 o. od początku wzoru, czyli zostaje 39 o. wzoru i drugie powtórzenie też 39o. (+2 brzeg. = 80)

Po przerobieniu 39 cm dodałam z każdej strony po 60 o. na rękawy - jednorazowo. Tu trzeba uważać żeby dopasować wzór rękawów do korpusu, tak żeby była ciągłość. Po przerobieniu jeszcze 20 cm odkładamy wszystkie oczka.

Druga część taka sama. Takie dwie jednakowe części, w kształcie litery T. Składamy obie części prawymi stronami do środka i łączymy górę rękawów szydełkiem.

 Nie zakończyłam oczek na koniec bo potem trzeba zszyć górę rękawów. Ja w takim przypadku
łączę te części szydełkiem (na lewej stronie). Na FB wrzuciłam filmik poglądowy jak to się robi: https://fb.watch/d7uB-rad6h/

A tak wygląda gotowy taki szydełkowy "szew" na rękawie.

Wcześniej trzeba sobie zaznaczyć jaki szeroki ma być dekolt. I najlepiej przymierzyć. Dekolt nie może być za wąski bo nam się głowa nie zmieści - ani za szeroki bo spadnie z ramion ;-) Ja zrobiłam na ok. 27 cm. Po połączeniu szydełkiem ramion zakańczamy oczka na dekolt.

Zszywamy boki swetra i dolną stronę rękawów - już normalnie igłą. Dekolt, dół swetra i dół rękawów obrobiłam na koniec szydełkiem - oczkami rakowymi (dekolt) a reszta: 1 okrążenie półsłupki i 1 okrążenie oczka rakowe.

 Filmik poglądowy - bardzo proszę: https://fb.watch/d7wmRSv4Lk/ 

Oczka rakowe to półsłupki przerabiane od lewej do prawej, czyli wspak (pewnie stąd nazywają się rakowe).


Tak wygląda dekolt.

Jeśli potrzebny jest szerszy/większy rozmiar - nabieracie więcej oczek (po zrobieniu próbki i zmierzeniu!). Na długość - wiadomo, łatwo dopasować. Ten ma 60 cm długości. Wzór zawsze się zgodzi bo robimy 2 jednakowe części i te zygzaki zawsze się spotkają. Musi być tylko symetrycznie względem środka. 


PS. będzie mi bardzo miło jeśli docenisz moja pracę wirtualna kawką 😊

buycoffee.to/robotkizdzichyKomentarze

  1. Fantastyczna bluzka, genialna w swojej prostocie, ażurowe zygzaki dają świetny efekt. Zapisuję post na przyszłość jako inspirację :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty