Klasyczny kardigan - opis wykonania.

 Sweter ma prosty fason, wykonany jest od dołu do góry  dżersejem prawym, poza ściągaczami (plus ozdóbka przy zapięciu), mały dekolt wykończony plisą ściągaczową i rękawy wszywane z główką.
Przy takim klasycznym wzorze dobrze będzie wyglądać szlachetna włóczka - ja użyłam włóczek Dropsa, połączenie dwóch nitek: Baby Alpaca Silk i Kid Silk. Druty nr 4,5 i 4 na ściągacze.
Numery kolorów - jakby ktoś chciał takie same: Baby Alpaca 3250 - 5 motków, Kid Silk 03 - 4 motki. To jest rozmiar 36 i wystarczyło włóczki na styk! Jeśli więc ktoś chce większy to trzeba dodać po 1 motku.

Zaczynamy oczywiście od pomiarów i próbki. U mnie próbka wykonana dżersejem na drutach 4,5:
17o. =10 cm
Sweter będzie miał 65 cm długości i 47 cm szerokości. Po przeliczeniu 17x47/10 = 80. Dodajemy 2 o. brzegowe +1o.żeby ściągacz wyszedł symetrycznie = 83 o. Ściągacz zrobimy na nieco cieńszych drutach (nr 4) i węższy o 4 o. (dodamy je po ściągaczu).
Zatem - opis wykonania:  
Tył. Na druty nr 4 nabrałam 79o. I przerobiłam ściągaczem 1p./1l. 16 rzędów. Zmieniłam druty na 4,5, zmieniłam wzór na dżersej prawy i dodałam równomiernie na całej szerokości 4 o. Dalej przerabiam prosto  
65 cm długości = 46 cm do pachy + 19 cm podkroju pachy. U mnie wychodzi 110 rz. do pachy, ale trzeba to sobie zmierzyć na swojej robótce. Aby obliczyć ile oczek trzeba zakończyć na podkrój mierzymy odległość na ramionach pomiędzy rękawami. Ja mam mieć w ramionach 38 cm. Odmierzamy te 38 cm na zrobionej już robótce - pozostałą liczbę oczek dzielimy na 2 - wychodzi nam liczba oczek którą mamy zakończyć na pachę (u mnie to jest 9 o. z każdej strony). Żeby wyszło ładne zaokrąglenie zakańczamy najpierw więcej a potem coraz mniej. Np. w co drugim rzędzie (z każdej strony): 3,2,2,1,0,1o. Pozostałe na drucie oczka (u mnie 65) przerabiamy prosto aż do podkroju dekoltu.

Na dekolt z tyłu odmierzamy sobie na środku robótki 18 cm (lub więcej, zależy jaki szeroki chcemy mieć) i 2 rz. przed końcem pleców przekładamy te oczka na agrafkę dziewiarską lub zapasowy drut. Ostatnie 2 rz. przerabiamy osobno, na każde ramię pozostaje nam 10 cm czyli po 17 o. - zakańczamy je jednorazowo. Do pachy mam 19 cm = 44 rz.

Lewy przód. Plisę zapięcia dorobimy na koniec, ale przy brzegu tej plisy postanowiłam dodać ozdóbkę - ażurowy pas. Schemat na zdjęciu poniżej - zaznaczone na schemacie są wszystkie rzędy i inny jest schemat do lewego a inny do prawego przodu. 

 Aby obliczyć szerokość połowy przodu od szerokości całego swetra odejmujemy szerokość plisy zapięcia (ok. 5 cm) i dzielimy na 2. Do powstałej ilości oczek dodajemy 1 o. brzegowe. U mnie wyszło 39 o. Tyle nabieramy na druty nr 4 i przerabiamy ściągaczem pojedynczym 18 rz. Następnie zmieniamy druty na 4,5, w pierwszym rzędzie dodajemy równomiernie na szerokości 2 o. i przerabiamy (pomiędzy oczkami brzegowymi) 29o. dżersejem prawym i 10 o. wzorem ażurowym wg schematu. ja dodałam 1 o. na części gładkiej i 1 o. tam gdzie ażurek. W ten sposób dziergamy do wysokości pachy (tak jak w tyle).

Podkrój pach robimy identycznie jak w tyle. Po przerobieniu 26 rz. od początku podkroju zaczynamy wyrabiać dekolt - za pomocą rzędów skróconych. Czyli: zostawiamy z lewej strony robótki 8 o. odwracamy, robimy narzut i przerabiamy z powrotem. W kolejnych rzędach odłożymy tak jeszcze 2 x po 2 o.. A następnie już jako 2 o. przerobione razem 2 x po 1 o. w co drugim rzędzie i 1 x 1 o. w czwartym kolejnym rzędzie. Dalej już prosto aż pacha osiągnie tą samą wysokość co z tyłu, czyli 44 rz. Zakończyć pozostałe na ramię 17 o.
Drugi - prawy przód przerabiamy SYMETRYCZNIE w stosunku do lewego.

Jak już mamy gotowy tył i oba przody to możemy sobie wszystkie części zszyć - wtedy robótka zacznie już trochę przypominać sweter i z większą ochotą będziemy chciały go skończyć Ja tak mam przynajmniej
Oczka czy też brzeg łańcuszkowy, wspominany przeze mnie na filmie,robimy tak że pierwsze oczko przekładamy bez przerobienia, a ostatnie przerabiamy zawsze na prawo. Albo odwrotnie - ja np. odwrotnie... efekt jest taki sam. W ten sposób jedno oczko brzegowe przypada nam na dwa rzędy - taki wydłużony łańcuszek. To jakby ktoś nie wiedział   (film)


Plisa dekoltu. Wszelkie plisy i wykończenia zawsze dorabiam do swetra - bo po co dodawać sobie roboty przyszywaniem. Na plisę dekoltu nabrałam na druty nr 4 oczka z podkroju dekoltu. Tam gdzie robiłam rzędy skrócone (dekolt z przodu) i były przy nich narzuty oczko poprzedzające razem z narzutem przerabiam razem na prawo (to w prawym przodzie - w lewym narzut z oczkiem następnym). W ten sposób nie robią nam się nieładne dziurki. Oczka dekoltu z tyłu przerabiam normalnie + dodatkowo na brzegach dekoltu, tam gdzie są oczka brzegowe, nabrałam z nich nowe oczka. Można sobie pomóc szydełkiem W pierwszym rzędzie odjęłam na całej szerokości 4 albo 5 o. (żeby było symetrycznie i pasowało do wzoru). Wyszło mi 77 o., przerobiłam na plisę ściągaczem pojedynczym 8 rz. i zakończyłam wszystkie oczka. Nie obcięłam nitki bo nabiorę sobie później nią oczka na plisę zapięcia. (film)

Rękaw. U mnie rękaw będzie miał 58 cm długości (mierzone od ramienia) i 34 cm szerokości w najszerszym miejscu (pod pachą). To wszystko oczywiście mierzymy na człowieku Do pachy będzie 44 cm + 14 cm na główkę rękawa.
Na druty nr 4 nabrałam 34 o. i przerobiłam 16 rz. ściągaczem pojedynczym. Zmieniłam druty na 4,5 i wzór na dżersej prawy - w pierwszym rzędzie dodałam równomiernie na całej szerokości 9 o. Oczka dodaję w ten sposób że robię narzut a na lewej stronie przerabiam ten narzut jako oczko lewe przekręcone - nie ma widocznych dziurek w miejscach dodawania oczek. Dalej przerabiam prosto, a po przerobieniu 28 rz. od początku na poszerzenie rękawa będę dodawać po 1 o. z każdej strony w co 8 rz. Docelowa szerokość rękawa u mnie to 61 o. 

Główka rękawa. Po przerobieniu 44 cm (u mnie to jest 104 rz.) zaczynamy wyrabiać główkę. Początkowo zakańczamy tak samo jak podkrój na pachy, czyli w co drugim rz.: 3, 2 i 2 o. Następnie 12 x po 1 o. (z obu stron cały czas), 3 o. i pozostałe 17 o. jednorazowo. Główka ma wysokość 14 cm co u mnie wynosi 32 rz.
Zawsze wysokość główki rękawa musi być o kilka centymetrów mniejsza niż wysokość podkroju pach, bo trzeba jeszcze przyszyć tą szerokość główki która zostaje nam na górze. Czyli im szerszy robimy rękaw tym niższa musi być główka - albo pacha głębsza. Dobrze jest przymierzyć sobie po zrobieniu pierwszego rękawa do podkroju, żeby sprawdzić czy da się to potem ładnie przyszyć.
Drugi rękaw robimy identycznie. 


 Plisy zapięcia. Nabieramy oczka na brzegach przodów na druty nr 4. Plisa nie może być ani za luźna ani za ciasna - najlepiej przymierzyć sobie ściągacz do brzegu przodu, lekko naciągnąć (bo w trakcie użytkowania plisa się zawsze lekko rozciągnie) i policzyć ile oczek powinniśmy nabrać na powiedzmy 10 cm brzegu. Mnożymy przez długość przodu do dekoltu i już! U mnie to jest 102 oczka. Przerobiłam ściągaczem 10rz. (4,5 cm) i zakończyłam wszystkie oczka. To była lewa plisa, w prawej musimy jeszcze zrobić dziurki na guziki. Dziurki robiłam w 6 rz. plisy, pierwszą po przerobieniu 4 o. a kolejne co 16 o. Razem dziurek mam 7.
Jakby ktoś chciał filmik jak zrobić dziurki to akurat na e-dziewiarce jest ładny, niedawno wrzucony więc co ja się będę powtarzać 3 sposoby na dziurki - ja robiłam pierwszym (e-dziewiarka.pl zakładka - filmy). 


Pozostaje zszyć rękawy i wszyć je do podkrojów pach, pochować i pozaszywać wiszące nitki (jeśli ktoś będzie robił z alpaki to pozaszywać szczególnie starannie bo alpaka jest śliska i wszystkie węzełki się na niej bardzo szybko rozwiązują!) oraz przyszyć guziki. I gotowe! 😊

Jak już wspomniałam wczoraj, było specjalne wydarzenie na mojej stronce fb z postępami w dzierganiu swetra. Jest tam więcej zdjęć i filmiki instruktażowe np. jak nabrać oczka na dekolt, jak zszywać itp. Odnośniki do filmików znajdziecie w tekście, a samo wydarzenie tu: https://www.facebook.com/events/477911799421888/

PS. będzie mi bardzo miło jeśli docenisz mój wysiłek w przygotowanie opisu 
symboliczną wpłatą na kawkę  😊

buycoffee.to/robotkizdzichy

Dziękuję! :-)

 
 

Komentarze

 1. Witam. Jestem początkująca i postanowiłam zrobić taki sweterek wg Pani wskazówek. Nie wiem tylko dlaczego przy podkroju pach jest: 3,2,2,1,0,1o.
  Chodzi mi o to 0.
  Cieszę się, że po usilnych szukaniach trafiłam tutaj.
  Pozdrawian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "0" oznacza że w tym rzędzie nie odejmuje się oczek.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że to "0" znaczy nie odjęcie oczka tylko dlaczego nie odejmujemy oczka w tym rzędzie a w następnym dodajemy. Czy to ma jakieś znaczenie?
   Serdecznie pozdrawiam

   Usuń
  3. No ma znaczenie - zaokrąglenie podkroju pachy jest łagodniejsze. A w następnym rzędzie (czyli w czwartym z kolei) ODEJMUJEMY 1 oczko - a nie dodajemy. Skąd pani wzięła dodawanie?

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo serdecznie. Oczywiście odejmujemy - to ja się przejęzyczyłam. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Droga Pani - jedyna niejasność: czy podane wyżej motki (9 sztuk) dotyczą wagi 50 czy 100 gramów? Słowem - czy potrzeba na sweter 450 gramów czy 900?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alpaca sprzedawana jest w motkach 50g a Kid Silk w 25g - i takie motki mam na myśli. A cały sweter waży 350 g 😊

   Usuń
 3. Naprawdę świetnie omówiłaś całkiem ekskluzywny kardigan. Zawodowo uczę, a dziergam ponad 30 lat, więc tym bardziej doceniam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny 🥰 Właśnie zaczynam, tylko zamiast ściągacza chce zrobić listwę robiąc z prawej i lewej strony same prawe. I listwę "guzikową" planuję zrobić tak samo.
  Robię z alpaki, drutami 4mm (zalecane 3mm, ale na 3 wychodzi mi zbyt sztywne)
  Pytanie - ma Pani jakiś patent na taką listwę, żeby się nie wywijała? 🤔
  Pozdrawiam, Izabela, wierna fanka 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Listwa wzorem francuskim (same prawe) z natury swojej się nie wywija - chyba że jest bardzo wąska, wtedy może się zaginać w miejscu gdzie się zaczyna.

   Usuń
  2. Już na to wpadłam 😃 I robię dłuższą listwę, niż zakładałam. Dziękuję 🥰
   PS. Pani z Bytomia, tak? Ja - z Batorego 😉
   Pozdrawiam serdecznie ☘️

   Usuń
  3. Z Bytomia 😊 to pozdrawiam sąsiadkę!

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty