Szydełkowe czapy - opis wykonania.

 Czapki zrobione szydełkiem z grubej włóczki - Miss Merino (Valeria di Roma) - 75m/100g

Szydełko nr 8 i 7 na dwa ostatnie okrążenia.

Na większą, dorosłą czapkę potrzeba trochę ponad 100g, na dziecięcą, nieco mniejszą - 100g motek wystarczy.

Taką czapkę z grubej włóczki robi się w jedno popołudnie więc na pewno do Świąt zdążycie :-) A jest efektowna i bardzo łatwa!

Szydełkujemy od góry do dołu, w okrążeniach, same półsłupki. Zaczyna się od kółeczka z nitki na którym robimy 8 półsłupków i zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym. Dalej przerabiamy już bez kończenia okrążeń - takim ślimakiem. Trzeba tylko sobie mniej więcej zaznaczyć gdzie jest początek np. nitką w kontrastowym kolorze. W każdym okrążeniu dodawałam najpierw po 4 nowe półsłupki, a potem po 6. Do czasu aż miałam w okrążeniu 44 półsłupki (w dorosłej czapce). Dalej już bez dodawania szydełkujemy aż osiągniemy pożądaną długość czapki - u mnie to jest 25 cm mierzone od czubka. Dwa ostatnie okrążenia przerobiłam szydełkiem nr 7 żeby się lepiej trzymała na głowie, a na zakończenie: 2 oczka ścisłe, 2 oczka ścisłe zamykające - ucinamy nitkę, wyciągamy ją i zaszywamy od spodu. Unikamy w ten sposób "schodka" na zakończeniu czapki. Nitkę początkową też zaszywamy mocno od spodu i przyszywamy pompon. Ja zrobiłam pompon ze sztucznego futerka, ale oczywiście można włóczkowy.

Czapka większa jest na głowę o ok. 57 cm obwodu, mniejsza - 52 cm (39 półsłupków na koniec i wysokość ok. 22 cm). Oczywiście najlepiej zrobić wcześniej próbkę i zmierzyć czy wam tyle samo wyjdzie - próbkę do mierzenia lekko naciągamy. Dobrze jest tez przymierzyć w trakcie roboty bo zawsze można jeszcze dodać ze 2 półsłupki jeśli by miało być za ciasno.


Komentarze

 1. Dzięki za opis. Nie jestem początkująca, ale opis zawsze pomaga :)
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie robótki. Dzieło sztuki. Miło że dzielisz się wiedzą. Chętnie skorzystam i będę tu zaglądać. Życzę nowych pięknych pomysłów. ❤

  OdpowiedzUsuń
 3. Super czapka, Opis bardzo pomocny. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty