Czapkowo, żakardowo

Dwie czapki z żakardowymi wzorkami - bo ja lubię robić żakardy! A jeszcze jak robótka jest nie za duża i szybko widać efekt to sama przyjemność :-)
Czapki zrobiłam z wełny merino - różne domowe resztki , w tym np. Big Merino Dropsa, a ta czerwona to nawet merynos z wielbłądem ;-) (zostało mi kiedyś ze swetra). Druty nr 4,5 (ściągacze) i 5 reszta czapki - z żyłką, bo czapki robiłam na okrągło.

Na ściągacz nabrałam 68o. a potem dobrałam jeszcze 12o. (wzory żakardowe są mniej rozciągliwe z powodu nitek prowadzonych od tyłu dlatego dobrałam trochę więcej niż zwykle). Wzorki do wrabiania można znaleźć w necie np. -> na stronie Dropsa.
Na główkę czapki zaczęłam zamykać oczka gdy czapka miała 19 cm - po 10 o. w co trzecim, a potem w co drugim okrążeniu. Ostatnie 20 o. ściągnęłam nitką.
Czapka ma ok. 24 cm długości i pasuje na głowę ok. 54-55 cm.

Czerwona jest trochę krótsza - 21 cm i zamykałam po 4 oczka w każdym okrążeniu (zaczęłam gdy miała 16 cm długości).
Do ściągnięcia nitką zostały 32 o.


Na koniec dorobiłam pompony i przyszyłam naszywki z logo.
Jedna czapka będzie na prezent dla koleżanki - a druga jeszcze nie wiem, może moja?... ;-)

->TU można kupić.


Komentarze

 1. Jak zawsze pięknie. Z pewną nieśmiałością zapytam Panią co ja żle robię, że przy robótkach na okrągło np.przy robieniu mitenek czy rękawic przerabiam jak zawsze a wychodzą mi oczka przekręcone. Pani jako fachowiec może mi podpowie. Sama nie mogę sobie z tym poradzić. Będę wdzięczna za instrukcję.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak pani przerabia prawe oczka to wbija pani drut w przednią nitkę oczka czy tylną (tą za drutem)? Prawdopodobnie w tylną, jak większość Polek, ja też :-)Proszę się przyjrzeć oczkom robótki dokładnie. Przy przerabianiu prosto to prawe oczko w kolejnym rzędzie nam się odwraca i na lewej stronie staje się lewym, prawda? Gdy robimy na okrągło zawsze jest prawa strona dlatego oczka układają się na odwrót. Trzeba wbijać drut w oczko z przodu - w przednią nitkę (oczko prawe), wtedy nie będą przekręcone. Z kolei lewe oczko - od tyłu. Nie mają tego problemu Angielki czy Niemki bo przerabiają inną metodą :-)

   Usuń
 2. Dziękuję! To mi wyjaśnia mój problem. A wydawało mi się, że umiem robić prawe i lewe oczka, a jednak nie. Jeszcze raz dzięki.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, wywołałaś nimi ten dzisiejszy śnieg 😉😃

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty