Komin podwójny


czyli taki do podwójnego owinięcia - z włóczki Azteca (Katia). Bardzo lubię tą włóczkę, robiłam z niej już i swetry i czapki i kominy. Nie gryzie, nic się z nią nie dzieje w praniu a kolory są obłędne!

Na taki komin - 36 cm szeroki, ok. 140 cm w obwodzie wyszło 225g, druty nr 5,5.

Komin robi się bardzo łatwo, bo to prosty kawałek dzianiny zszyty w okrąg - początek z końcem. Ten jest dosyć szeroki dlatego musi być trochę dłuższy żeby można go było dwa razy zawinąć bez ryzyka uduszenia ;-) ale robiłam już na 120 cm - tylko węższe.

Wzór - "fałszywy patentowy" + niesymetrycznie umieszczony szeroki warkocz. Wzór występuje też pod nazwą "fałszywy ściągacz angielski" albo wzór kłoskowy czy też ściągacz wypukły - z nazwami wzorów jest ten problem że nie ma jednolitego kanonu i jak sobie ktoś nazwie tak jest...

Opis wzoru (liczba oczek podzielna przez 4): 1 rz. - *3 o. prawe, l o. lewe* - powtarzać do końca. 2 rz. - *2 o. prawe, l o. lewe, 3 o. prawe, l o. lewe, l o. prawe* - powtarzać. I robimy cały czas te 2 rzędy.

Na komin nabrałam 56 o. i przerabiałam: o. brzegowe, 7 o. wzorem fałszywym patentowym, 12 o. warkocz, 35 o. wzorem fałszywym patentowym, o. brzeg.
Zaczynamy i kończymy o. prawym, przed i za warkoczem są o. lewe.  
Warkocz: 3 o. przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 3 o. prawe, o. z drutu pom przer. na prawo, 3 o. przełożyć na drut pom. z tyłu roboty 3 o. prawe, o. z drutu pom przer. na prawo. Na lewej stronie o. warkocza przerabiamy na lewo, krzyżowanie oczek robimy co 10 rz.Robimy taki szalik na odpowiednią długość - u mnie to 140 cm i bez zakańczania oczek zszywamy początek z końcem.

Poniżej na zdjęciu zbliżenie takiego szwu - na prawej stronie u góry (strzałki pokazują miejsce zszycia) i  na dole zbliżenie jak wygląda po lewej stronie.


Komentarze

 1. Zawsze coś pięknego pani pokazuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały, dziękuję za opis :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obłędny jest ten komin. Ta włóczka jest taka czy było łączone z kilku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włóczka jest taka, chociaż w motku tego nie widać :) kolor nr 7841.

   Usuń
 4. Świetny komin, bardzo dziękuję za opis, na pewno się przyda :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście kolory obłędne :) Bardzo fajny komin.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładny wyszedł komin,kolory są śliczne i bardzo twarzowe.

  OdpowiedzUsuń
 7. This is incredibly cool!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie. Jestem baaardzo początkującą druciarką i porwalam się na komin. Niestety nie przemyślłam sprawy łączenia brzegów. Rzeczywistość postawila mnie przed nie lada wyzwaniem: jak z szala zrobić komin, żeby nie było widać łączenia (nie stosowslam oczek tymczasowyvh - cokolwiek to znaczy :-)). Na jednym z zamieszczonych przez Panią zdjęć zobaczyłam szycie. Gdzie moglabym znaleźć blizszy opis? Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko to co jest pokazane na jednym ze zdjęć (zdjęcie się powiększa po kliknięciu) - dokładnego opisu niestety nie mam. Wcześniej już pokazywałam to szycie, może będzie bardziej zrozumiałe tutaj: http://tojazdzid.blogspot.com/2012/10/komin-turkusowy.html?view=flipcard

   Usuń
  2. A jeśli chodzi o nabieranie oczek metoda tymczasową - to wystarczy wpisać hasło do Google i opisy się znajdą :) Polecam też zakładkę z poradami Dropsa: https://www.garnstudio.com/video.php?action=search&show=head&uc=1&lang=pl

   Usuń
 9. Witam komin super, właśnie zabieram się za niego, ale nie moge ogarnąć opisu. Mamy zrobić 7 oczek wzorem patentowym, potem warkocz itd., ale jakim cudem przed warkoczem i po ma być oczko lewe? Mogłaby Pani tak konkretniej opisać ten rząd z warkoczem, proszę. Pozdrawiam z Jaworzna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest wzór patentowy - składa się z prawych i lewych oczek, od strony warkocza ma wypaść właśnie lewe oczko wzoru.

   Usuń
 10. Jestem początkującą druciarką, w zasadzie tylko kombinacje prawe i lewe ogarniam, bardzo podoba mi się ten wzór muszę go poćwiczyć, a komin można zrobić na drutach z żyłką? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko można zrobić na drutach z żyłką - ja innych nie używam 😊

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty