Czapka Yoda.


Zdaje się że się wstrzeliłam tuż  przed polską premierą Star Wars - zupełnie nieświadomie bo nie jestem fanem, takie zamówienie dostałam :-)

Zielona czapka z uszami a'la Mistrz Yoda: szydełko nr 5, włóczka Shetland (YarnArt) - ok. 100g.

Ponieważ jest to ulubiona bajka dużych chłopców - to jest czapka męska. Nie wiem czy ortodoksyjni wielbiciele filmu nie zarzucą mi że to nie ten odcień zielonego... ale trudno ;-)

Czapka zrobiona jest półsłupkami. Zaczynamy od 8 półsłupków na pętelce z nitki - zamykamy w kółeczko i robimy w okrążeniach. W pierwszym okrążeniu w każdy półsłupek robimy dwa (mamy 16), w drugim okr. - co drugi psł. robimy podwójny,  w trzecim okr. - co trzeci psł. robimy podwójny itd. w każdym okrążeniu dodajemy równomiernie 8 półsłupków aż mamy ich 75, dalej robimy już bez dodawania oczek. Po przerobieniu 21 okr. odejmujemy równomiernie 3 półsłupki i przerabiamy jeszcze 2 okr. o. ścisłymi. Taka czapka ma ok. 21 cm wysokości i ok. 58 cm w obwodzie.

Teraz uszy: uszy robimy słupkami zaczynając od 1 - w każdym rzędzie dodajemy z obu stron po 1 słupku. Zakańczamy gdy mamy przerobione 9 rz. i 19 sł. Wychodzi taki trójkąt.
Dolne boki trójkąta zakładamy do środka i przyszywamy uszy do czapki.

No i już! Czapkę robi się w dwa wieczory więc można jeszcze zdążyć z prezentem pod choinkę ;-)

Komentarze

 1. Witaj! Jaka "zajefajna" czapka. Ja też jestem fanem Gwiezdnych Wojen i mogę Cię zapewnić, że czapka zrobi furorę!!! A kolor to nawet bardziej twarzowy niż u Mistrza Yody ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tuż przed premierą przyda się do koczowania przed kinem ^^. Czapa wyszła ci świetnie a kolorem bym się nie przejmowała ważne, że zielona ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam! Pytanie za 100 pkt - czy daloby rade zrobic cos takiego dla dziecka 1-rocznego?? :)
  http://www.ravelry.com/patterns/library/star-wars-princess-leia-hat-wig

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dało by się - muszę mieć tylko obwód główki. Proszę napisać mail jeśli jest pan zainteresowany (zdzich.p@vp.pl).

   Usuń
 4. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty