Coraz bliżej Święta...

Chociaż sama jestem przeciwniczką inwazji Świąt w sklepach i telewizji już w listopadzie, to w przypadku gdy chcemy coś zrobić własnoręcznie trzeba jednak zabrać się do tego wcześniej, bo musimy mieć na to trochę czasu. Co roku odbieram zapytania o wykonanie swetra z reniferem (albo najlepiej 2 czy 3 - dla wszystkich w rodzinie) na tydzień przed Świętami... ;-) Tak więc w tym roku zaczynam serię z bożonarodzeniowymi akcentami z odpowiednim wyprzedzeniem. Może kogoś zainspiruję albo podpowiem coś na prezent. Będą też opisy wykonania.
Dzisiaj - czapki!

Obie czapki robi się tak samo, różnią się tylko wrobionymi wzorkami - tutaj inspiracją dla mnie jest od dawna strona strona Dropsa, często coś zmieniam, mieszam wzorki, zmieniam włóczkę ale warto zajrzeć.

Czapki robiłam na drutach nr 5 i 4,5 (ściągacz) z żyłką 60 cm. Na początek i na koniec czapki przyda się też dłuższa żyłka żeby zastosować magic loop (pętla z żyłki) gdy robótka jest węższa.

  
Opis wykonania na przykładzie czapki z Rudolfami :-)

Na druty nr 4,5 nabieramy 68 o. + 1 o. - zamykamy okrążenie i pierwsze z ostatnim oczkiem przerabiamy razem na prawo. Dalej robimy w okrążeniach ściągacz 2 o. prawe, 2 o. lewe. Gdy robótka ma ok. 5 cm wysokości zmieniamy druty na 5 i wzór na dżersej (czyli w okrążeniach - same prawe oczka) i dodajemy równomiernie na całym obwodzie 4 o. (czyli co kawałek dodajemy 1 o.) na drucie mamy 72 o. Po przerobieniu 2 okrążeń zaczynamy wrabiać wzór reniferów wg schematu, zmieści nam się 6x.
->TU schemat. Nitkę drugiego koloru prowadzimy z tyłu bez naciągania i nie przesadnie luźno. Renifery wrabiamy jednym kolorem - szarym, czerwone nosy dorabia się na końcu szydełkiem. Po skończeniu renifera zrobiłam jeszcze 1 okr. białym kolorem i powtórzyłam rz. 1-3 ze schematu. Gdy robótka ma ok. 18-19 cm - u mnie to jest 26 okr. po ściągaczu, zaznaczamy sobie 4 o. w równej odległości od siebie (czyli co 18 oczko) - zaczynamy wyrabiać zwężenie góry czapki. W każdym okrążeniu zamykamy 4 o. przerabiając w miejscach zaznaczonych 2 o. razem naprawo i w co drugim okrążeniu 2 o. przeciągane - chodzi o to żeby zamykanie oczek było zawsze w tym samym miejscu a nie skręcało w jedną stronę.

Gdy na drutach zostanie nam 20 o. przekładamy je na nitkę, ściągamy mocno i zaszywamy igłą. Teraz czerwoną włóczką robimy reniferom nosy - szydełkiem nr 5 w odpowiednim miejscu robimy pęczek - zaczepiamy nitkę o jedno oczko, narzut - powtórzyć 3 x - wszystkie pętelki złapać oczkiem ścisłym. Obciąć nitkę, przeciągnąć nitki na lewą stronę i związać. Powtórzyć to samo przy każdym reniferku.
Czapka ma 24 - 25 cm długości i pasuje na głowę o obwodzie 55 - 57 cm. Potrzeba 50g włóczki w kolorze białym, ok. 20 g szarej i resztka czerwonej. Biała to Air (Drops), szara - alpaka podobnej grubości (miałam resztkę).

Drugą czapkę zrobiłam z Nepal (Drops).

Sposób wykonania taki sam, tylko ściągacz zrobiłam pojedynczy - 1p,/1l. no i wrobiłam inne wzorki. TU schemat gwiazdki (A.2), reszta z głowy :-)

To tyle na dzisiaj - cdn. :-)
A jeśli ktoś nie potrafi lub nie chce zrobić samemu to moje czapki są na sprzedaż, zapraszam -> na DaWandę.Komentarze

 1. Boskie te reniferki!!się normalnie zakochałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja własnie wykonałam taką piekna czapke z reniferkami ---mysle że bedzie wiecej..pozdrawiam autorke...:).

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiam, piękne czapki...ja chce nauczyc sie robić na drutach!!!
  zapraszam do mnie na rocznicowe rozdanie, do wygrania ładna włóczka :)
  sploooty.blogspot.com Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty