Imperatyw czyli nakaz wewnętrzny ;)

Macie tak, że po zobaczeniu jakiegoś swetra (czapki, sukni - czegokolwiek) czujecie że już, koniecznie trzeba go zrobić? Natychmiast? Jak mam :-) I właśnie  trzy dni temu znalazłam w internecie taki sweter - http://passionplaisir.canalblog.com/archives/2010/12/17/19891433.html. Nic nie rozumiem co tam pisze, poza tym że model pochodzi ze starej Burdy, ale sweter mnie zachwycił! Prostotą, przytulnością i tym że zrobiony jest na szydełku a szydełkowe swetry robiłam dotychczas tylko letnie, nie wiem - podoba mi się i już :-)
Zostawiłam wszystkie zaczęte robótki i od razu zaczęłam robić:

 
Włóczka Alpaca Gold (Madame Tricote) - 20% alpaca, 20% wełna, 60% akryl przeznaczona była pierwotnie na kamizelę, więc miałam jej tylko pół kg - zdecydowania za mało na sweter przy tej grubości (120m/100g) ale co tam - coś się wymyśli!

Sweter zrobiony jest szydełkiem + ściągacze na drutach. Wzięłam szydełko nr 8 czyli nieco grubsze niż przeznaczone do tej włóczki, dzięki temu dzianina zrobiona samymi półsłupkami nie będzie zbita i sztywna.
Jeszcze nie skończyłam ale opiszę jak robię sweter - może ktoś podzieli ze mną mój imperatyw i też zechce sobie taki zrobić :-)
Nie jest trudny (to będzie rozmiar 38/40 ale łatwo dostosować go do własnych wymiarów bo krój jest prosty).
Próbka wzoru szydełkiem nr 8: 10 półsłupków i 8 rzędów = 10 x 10 cm
Ściągacz na drutach nr 6: 12 o. = 10 cm.

Tył:
Na druty nr 6 nabieramy 60 o. i przerabiamy ściągaczem 2p/2l. 12rz. - zakańczamy oczka ale nie obcinamy nitki tylko na tych oczkach przerabiamy półsłupki szydełkiem nr 8. W pierwszym rz. opuszczamy równomiernie na całej szerokości 10 o. -> mamy 50 półsłupków. Przerabiamy prosto. Po przerobieniu 21rz. dodajemy z każdej strony po 1 półsłupku. Zakańczamy robótkę gdy jej długość wynosi 67 cm, u mnie to jest 42 rz. psł.

Lewy przód:
Na druty nr 6 nabieramy 30 o. i przerabiamy ściągaczem 2p/2l. 12rz. - zakańczamy oczka. Dalej przerabiamy szydełkiem nr 8. W pierwszym rz. opuszczamy równomiernie na całej szerokości 7 o. -> mamy 23 psł. Po przerobieniu 21rz. dodajemy z prawej strony 1 psł. Po przerobieniu 26 rz. zaczynamy wyrabiać skos na dekolt - z lewej strony robótki zakańczamy w co drugim rzędzie 8 x 1psł. Pozostaje nam na ramię 16 psł. Zakańczamy na tej samej wysokości co tył (u mnie 42 rz. psł.)

Prawy przód robimy symetrycznie w stosunku do lewego.
Zszywamy boki swetra zostawiając niezszyte 20 cm od góry na pachę. W sumie można sweter do pachy robić w całości - nie wiem dlaczego tego nie zrobiłam :-) oszczędzi nam to zszywania boków. Na ramionach połączyłam części swetra szydełkiem:

Składamy obie części prawymi stronami do środka, łapiemy szydełkiem po jednej nitce z oczka każdej części i przerabiamy oczka ścisłe zamykające. Wychodzi ładny, równy szew niewidoczny na prawej stronie, który dodatkowo bardzo łatwo spruć w razie potrzeby.
Na zdjęciu na dole strzałki pokazują miejsce zszycia - na lewej stronie.


Przy okazji - dopiero po wielu latach szydełkowania dowiedziałam się że to co zawsze uważałam za półsłupek nie jest półsłupkiem tylko oczkiem ścisłym, a półsłupek robi się z narzutem :-) W tym swetrze robię prawidłowe półsłupki, z narzutem.To tyle na dzisiaj - reszta opisu jak sweter będzie gotowy, czyli niedługo!

Komentarze

 1. Coś w tym jest, ale ja staram się walczyć z takimi nakazami. W przeciwnym razie, przypuszczam, że miałabym setki pozaczynanych projektów, z których żadnego nie skończyłabym. Jednak i tak znalazło się kilka obrazków zaczętych, które czekają cierpliwie na mój powrót ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sweterek świetny, ale włóczka baaaardzo gruba, na dodatek szydełko - wychodzi, że będzie to płaszcz zimowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie będzie płaszcz zimowy - będzie sweter, tyle że gruby :-) Tak jak pisałam - grubsze szydełko i dzianina jest miękka. Płaszcz to ja robiłam na drutach nr 20 :-))

   Usuń
  2. Ale jestem ciekawa całosci. Czekam na koncowy efekt.

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty