Z wrobionym imieniem


Takie zamówienie - identyczne kamizelki dla całej rodziny z oznaczeniem która czyja ;-)

Włóczka Everyday (Himalaya) - razem ok. 90 dag, druty nr 4.


Nie było łatwo - strukturalny wzór rombów z prawych i lewych oczek okazał się dosyć męczący w robocie i chociaż już przy drugiej kamizelce robiłam wzór na pamięć to ciągle musiałam patrzeć w którym miejscu schematu się znajduję, a granatowa włóczka tego nie ułatwiała.

A przede wszystkim wykonanie 4 takich samych modeli to była dla mnie prawdziwa droga przez mękę ;-) a wydawało mi się że ponieważ każda jest innej wielkości to nie będzie to takie uciążliwe - nie cierpię powtarzać tego samego wzoru! Nudzi mnie to i w efekcie robię coraz wolniej... Ale muszę przyznać że efekt jest fajny, ubrane na całej rodzinie będą na pewno jeszcze efektowniejsze.


Podpowiem przy okazji jak zrobić sobie samemu schemat do wrabiania wzoru - czy to napis jak w tym przypadku, czy rysunek do wrobienia. Używam to tego programu do obróbki zdjęć PhotoFiltre - program jest darmowy do prywatnego użytku, można sobie ściągnąć z internetu (jest o polsku). Otwieramy rysunek do przekształcenia na schemat (musi mieć wyraźne kontury i nie za drobne szczegóły). Z menu wybieramy: filtry - stylizujące - punkty krzyżykowe. Ustalamy sobie szerokość linii i rozmiar punktu, klikamy podgląd i program zamienia nam rysunek na krzyżyki, każdy krzyżyk to jedno oczko w odpowiednim kolorze. Jeśli powstały schemat nam odpowiada to klikamy ok. i już mamy gotowy schemat.
Np. kiedyś robiłam takiego jelenia na tle zachodzącego słońca TUTAJ SWETER:
Jeśli chcemy mieć schemat konkretnej wielkości musimy obliczyć jego wielkość robiąc próbkę, albo zmierzyć na już zrobionej dzianinie (np. plecy mamy już gotowe, a wzór ma być tylko z przodu). Trzeba pamiętać że oczka po zrobieniu nie są kwadratowe i np. 10 o. x 10 rz. to nigdy nie będzie kwadrat tylko prostokąt. Po zmierzeniu i policzeniu na ile oczek i ile rzędów ma być wzór przekształcamy sobie rysunek do takiej wielkości dla czytelności mnożąc x10 pikseli (obrazek -> rozmiar obrazka).
Na przykład chcemy żeby wzór miał wielkość 34 o. x 16 rz. -> ustalamy wielkość obrazka na 340 x 160 pikseli i rozmiar punktu na 10.
Czasem trzeba coś poprawić i dopasować (np. jak mamy napis i wymyślimy sobie jakąś wyszukaną czcionkę), czasem wychodzi nam to co chcieliśmy dopiero za trzecim  czy czwartym razem ale i tak jest to łatwiejsze niż rysowanie schematu ręcznie ;-)

Być może wyważam otwarte drzwi i są specjalistyczne programy do tego (nie wiem czy darmowe), ale ja mam taki sposób.

Komentarze

 1. No, a ja ostatnio inicjały ołóweczkiem na karteczce smarowalam, jak za Króla Ćwieczka. A tu XXI wiek do drzwi puka:-) Nawet mi nie przyszło do głowy żeby w komputerze. Niesiesz kaganek oświaty niektórym, Zdzisiu :-)
  Rodzinkę w kamizelkach pragnęłabym widzieć w planerze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to się mówi , potrzeba matką wynalazku . Bardzo fajny pomysł i na pewno skorzystam w przyszłości .
  A kamizelki tzw fajowe .

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, jak te krzyzyki ustawić ? umnie widać tylko czarne pola :/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty