Przypomnienie - z poprzecznym karczkiem

Dzisiaj chciałam przypomnieć popularny kiedyś sweter z wzorem warkoczowym i poprzecznie robionym karczkiem.
Parę lat temu robiłam takich swetrów kilka, opracowałam też opis wykonania - sam model nie jest mojego pomysłu, różnych wariacji tego wzoru można spotkać w internecie sporo.


Robiłam z różnych włóczek ale zawsze na drutach nr 4, opis opracowałam dla Oliwii (Inter Fox) ale wg tego samego opisu robiłam później z Merino (Inter Fox) czy Lavity (Madame Tricote). Na rozmiar 38/40 potrzeba ok. 50-55 dag włóczki.
Opis wykonania do swetra i schematy wzorów -> TUTAJ.

Model do najłatwiejszych nie należy, ale prezentuje się efektownie więc warto się pomęczyć :-)
Wersję przez głowę (beżowy) zrobiłam inaczej niż w opisie - sposobem od góry (a raczej od karczka) do dołu i wydaje mi się że ten sposób jest łatwiejszy. Najpierw zrobiłam poprzeczny karczek i zszyłam początek z końcem. Zaznaczyłam w 4 miejscach gdzie mają być rękawy, przód i tył i nabrałam oczka u dołu karczka. Wszystkie części rozszerzają się do dołu (rękawy minimalnie). Plisa wykończenia dekoltu dorobiona jest do góry karczka i zwężana w trakcie roboty.

Komentarze

 1. mam taki, zrobiony z Twojego opisu
  http://anka480.bloog.pl/id,5674503,title,Skonczone,index.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Przymierzam się do zrobienia takiego swetra ale jako że jestem umysłem ścisłym jak zwykle za dużo myślę i nie zgadza mi się dlugość karczka z szerokościami przodu tylu i rękawów. Czy ten sweter ma jakiś szew pomiędzy bokiem a rękawami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "szew pomiędzy bokiem a rękawami". Od robienia tych swetrów minęło kilka lat ale z tego co pamiętam korpus trzeba było mocno wdać przyszywając do karczka, głównie dlatego że z racji zagęszczenia warkoczy wychodziło na nim dużo oczek. Pod pachą nie ma żadnych dodatkowych oczek (o to chodzi?) ale robiąc sweter dzisiaj pewnie bym takie zrobiła żeby wygodniej się nosiło.

   Usuń
  2. Chodzi mi o to ze z opisu wynika ze karczek ma 105 cm, a szerokość swetra to 50 cm. Wiec odliczajac na plisę zapinania 5 cm wychodzi mi ze sweter dookoła ma około 95 cm i zostaje mi z karczka na wszycie rękawów 10 cm, a domyślam się ze 2 rękawy są szersze niż to i dlatego zastanawiam się jak to ma być zszyte. Czy wszystkie części tzn przód tył i rękawy mają być przyszyte cala górna krawędzią do karczka wydając nadmiar?

   Usuń
  3. Tak - to jest dzianina, dzianina się naciąga. Karczek trzeba rozciągnąć na dolnym brzegu a poszczególne części wdać - nie jest to łatwe ale możliwe, jak widać zrobiłam tak 4 swetry :)

   Usuń
  4. Ok. Dzięki za pomoc. Dla mnie te szczegóły są istotne, bo chcę ten model zrobić w rozmiarze na 2-latkę.

   Usuń
  5. Nie bardzo zgadza mi się rozpisany wzór ze zdjęciem wykonanych swetrów.Zaczynamy od b i kończymy na B ale gdzie jest oczko brzegowe do A i dalej? Na rózne sposoby ale nie wychodzi mi ten wzór.

   Usuń
  6. Oczek brzegowych nie ma na schemacie, jest tylko wzór który przerabiamy pomiędzy oczkami brzegowymi - trzeba je sobie dodać po prostu. W podanych liczbowo w opisie ilościach oczek oczka brzegowe są uwzględnione.

   Usuń
 3. Pamietam ten Kardigan!
  Suknia bomba, szkoda, ze figury do takiej nie mam, niestety :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty