Czapka miejska :-)

różni się od czapki narciarskiej czy weekendowej tym że jest cieńsza ;-) to znaczy cieńsza niż wszystkie inne które posiadam, co nie znaczy że cienka - zrobiłam ją z podwójnej nitki Alpaki Dropsa.

Nie chciałam też norweskich gwiazdek chociaż czapka jest z żakardowymi wzorkami - znalazłam takie z Ameryki Południowej (chyba...).

Na mikołaja, ode mnie w prezencie - opis wykonania czapki :-)


Na czapkę wyszedł mi 1 motek (5 dag) czarnej Alpaki "na styk" + trochę beżowej na wrobienia, podwójna nitka, druty nr 4.

próbka wykonana dżersejem (lekko naciągnięta bo czapka musi się trzymać na głowie) - 20o. = 16 cm
Mój obwód głowy to 54 cm czyli
20 x 54 /16 = 68.
Wzór ściagączowy (3p./2l.) musi się dzielić przez 5 nabrałam więc 70 o.

Dokładnie to nabrałam 71 o. na druty z żyłką (nr 4) i w pierwszym okrążeniu pierwsze oczko z ostatnim przerobiłam razem na prawo. Dalej już normalnie, w okrążeniach 3 o. prawe, 2 o. lewe - przerabiamy tak aż robótka będzie miała ok. 5 cm wysokości. W następnym okrążeniu zmieniamy wzór na dżersejowy (w okrążeniach - same prawe) i dodajemy równomiernie na całym obwodzie 14 o. (mamy 84 o.) Po 3 okrążeniach dżersejem zaczynamy wrabiać wzory kolorem beżowym. Gdy robótka ma 20,5 cm wysokości zaczynamy wyrabiać główkę czapki. Dzielimy cały obwód na 10 części (wychodzi na zmianę po 8 i 9 o.) możemy sobie zaznaczyć markerami albo kontrastowa nitką. Ja nie zaznaczam bo mi się nie chce ;) - wolę liczyć oczka, a po kilku okrążeniach miejsca zakańczania oczek są wyraźnie widoczne. W tych zaznaczonych miejscach, zawsze w tych samych, zakańczamy w co drugim okrążeniu 6 x po 10 o. Pozostałe na drucie 24 o. ściągamy mocno nitką i zaszywamy. Czapka ma 24 cm wysokości. Jeśli chcemy dłuższą po prostu robimy dłuższy ten odcinek przed zakańczaniem oczek. Przyszywamy pompon - tradycyjny z włóczki albo tak jak u mnie z futerka (sztucznego).

Wzorki żakardowe a'la Ameryka Południowa - TU. Z tej planszy korzystałam już kilkakrotnie, nie w całości a wybierając poszczególne wzory. Na czapce są wzory z 5, 6 i 7 rzędu licząc od góry strony.

Taki okres że na warsztacie czapki i różne ocieplacze - ale swetry też robię, tyle że mam akurat zamówione same swetry męskie a męskie z racji wielkości robi się dłużej... ale już niedługo kończę!

Komentarze

 1. Fajna czapka, ze wzorku chętnie skorzystam, dzięki Ci Mikołaju .Pozdrawiam Ania:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna ta czapka. Prosta, ale gustowna i elegancka. A beżowe wstawki wyglądają na niej wyjątkowo fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajniutka. Ja coś nie mam cierpliwości do wrabiania wzorów.
  Inni narzekają na monotonne, proste wzory ale ja lubię, bo mogę jednocześnie oglądać tv lub czytać książkę, nie muszę skupiać uwagi na pilnowaniu poprawności wzoru.

  OdpowiedzUsuń
 4. proszę o wyjaśnienie mojego rzekomego komentarza pod tą czapką-takie powiadomienie otrzymałam z Face booka- i oświadczam, że mimo Pani śledztwa i mojego nicka hubert 188 nie komentowałam i nic nie wiem aby moja córka zamawiała jakiś sweter u Pani.Pozdrawiam, Renata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma co wyjaśniać - moja odpowiedź dotyczyła komentarza Ireny Chudziuk. Nie wiem dlaczego fejsbuk wysłał powiadomienie do Pani :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty