Na ręce

 - coś ciepłego,  a mianowicie mitenki i rękawiczki :)

Najpierw mitenki - krótsze nieco niż te co zazwyczaj robiłam, a to dlatego że chciałam żeby wystarczył mi jeden motek (5 dag) Merino (Inter Fox).

No i wystarczyło - kolor bardzo ciemny morski, druty nr 4.
Mitenki mają 21 cm długości.


Drugie mitenki - z włóczki Tobiane (Cheval Blanc). tez 1 motek i też druty nr 4.
Wyrabiam resztki pozostałe po swetrach ;-)

Teraz rękawiczki - szydełkowe i tu już kupiłam włóczkę specjalnie bo mi się kolory spodobały, taka wesoła tęcza.

Wełna 100% Magic (YarnArt) kolor 123 - niecałe 100g, szydełko nr 4.
Takie rękawiczki robiłam już w zeszłym roku i obiecałam opis wykonania - ale jakoś się nie złożyło... No więc teraz jest!
Opis wykonania:
Robimy 32 o. łańcuszka i zamykamy w kółeczko, dalej robimy w okrążeniach. 1 okr. słupki, okrążenia 2 - 4 słupki reliefowe (imitują ściągacz na drutach) 1 sł. od przodu i 1 sł. od tyłu. Następnie aż do końca półsłupki (z narzutem). W 6 okr. półsłupków zaczynamy wyrabiać kciuk, w tym celu zaznaczamy z jednej strony 4 psł. i przed i po tych zaznaczonych robimy po 2 psł. w jedno oczko. 7 okr. bez dodawania, w 8 i 9 okr. powtarzamy dodawanie - dodaliśmy łącznie 3 x po 2 psł. + 4 zaznaczone na początku = 10 psł. Zamykamy ten kawałek w kółeczko, dodajemy 1 o. łańcuszka jako łącznik i na 11 o. przerabiamy kciuk. Robimy 6 okrążeń i na zakończenie 1 okr. przerabiając po 2 psł. razem - ucinamy nitkę i zaszywamy koniec.
Teraz wracamy do reszty rękawiczki - zostało nam 28 o. dodajemy 2 o. w miejscu łączenia z kciukiem i przerabiamy w okrążeniach. Gdy mamy 19 okr. psł. od początku rękawiczki po obu stronach dłoni odejmujemy po 2 psł., następnie przerabiamy po 2 psł. razem i po przerobieniu 22 okr. półsłupków ucinamy nitkę i zaszywamy pozostałą dziurkę. Drugą robi się tak samo.
Moje rękawiczki mają ok. 21 cm długości i są mniej więcej rozmiaru M, jeśli będą za krótkie można zrobić 2-3 okr. więcej (przymierzamy w trakcie roboty na rękę).
Największa trudność to zrobić dwie rękawiczki takie same z cieniowanej włóczki :-) W przypadku wełny Magic gdy mamy do dyspozycji tylko 1 motek to może być problem bo układ kolorów zazwyczaj powtarza się tylko raz w jednym motku. Ja kupiłam dwa i robiłam każą rękawiczkę z nowego motka.


Z pozostałości powstał do kompletu Tęczowy Komin.
Też półsłupki a na zakończenie 2 okrążenia słupków reliefowych, ale tutaj szydełko nr 5.Mitenki i rękawiczki są do wzięcia i za niedługo będą w sklepiku na DaWandzie.

Komentarze

 1. super rekawiczki :) i dzieki za opis! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna tęcza - komplecik jak marzenie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki serdeczne za taki fajny i czytelny opis :) Dzięki Tobie wydziergam sobie w końcu rękawiczki javascript:BLOG_CMT_subscription.toggle()

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne te rękawiczki! Czy możesz podać też przepis na mitenki na szydełku?
  A swoją drogą to co mi może wyjść z 400 gram włóczki? Bo tyle ostatnio kupiłam, a zastanawiam się na co ją przeznaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny ten tęczowy komplecik, niebieskie minetki też Mi się podobają.
  Pozdrawiam serdecznie Dorota

  OdpowiedzUsuń
 6. Opis tak czytelny ze każdy powinien wiedzieć o co chodzi Dziękuje ;)


  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty