Kaptur.

Jak zrobić kaptur do swetra - opis dotyczy  kaptura do swetra męskiego (KLIK).

Na zdjęciu obok mamy wymiary, strzałka pokazuje kierunek przerabiania. Kaptur jest zrobiony osobno i przyszyty do podkroju dekoltu. Podkrój trzeba zrobić trochę szerszy i głębszy niż w przypadku golfu np. - tak żeby dolna część kaptura dała się do niego przyszyć.

W moim przypadku dla włóczki Nepal (Drops) miałam druty nr 4,5 a próbka przerobiona wzorem dżersejowym:
14 o. x 21 rz. = 10 x 10 cm.

Na druty nabieramy 101 o. i przerabiamy wzorem francuskim (same prawe oczka) 10 rz. następnie zmieniamy wzór na dżersejowy. Po przerobieniu 24 rz. zakańczamy z każdej strony po 1 o., po przerobieniu 30 rz. zakańczamy z każdej strony po 1 o. i po przer. 34 rz. zakańczamy z każdej strony 4 x po 1 o. w co 2 rz.
Po przerobieniu 44 rz. zaznaczamy środkowe oczko w robótce. Dla zaokrąglenia góry kaptura przed tym oczkiem robimy pojedyncze przeciągnięcie a za zaznaczonym oczkiem - 2 o. przer. razem na prawo (tak żeby zakańczanie było symetryczne). Takie zakańczanie wykonujemy w 45 i 49 rz. a następnie 11 x w co drugim rzędzie. Po przerobieniu 70 rz. zakańczamy wszystkie oczka, składamy kaptur na połowę i zszywamy. Albo - żeby szew był niewidoczny, bez zakańczania oczek zszywamy szwem dziewiarskim.
kaptur przyszywamy do podkroju dekoltu.


Komentarze

 1. Świetnie to opisałaś,wielkie dzięki!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo żesz.... :D no ja nie mogę, jedno stęknięcie "jak się robi kaptur" a po chwili wszyściutko opisane! jesteś wielka! :))

  OdpowiedzUsuń
 3. na razie czytam i prawie wszystko rozumiem :D dzięki wielkie za opis! :)
  p.s. przy okazji dowiedziałam się cóż to "szew dziewiarski" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. kiedyś na pewno spróbuję! marzy mi się taka bluza z kapturem w wersji krwistej czerwieni, taliowana i rozpinana, ale to jeszcze nie ten etap w życiu ;-)
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za instrukcję,przyda się pewnie:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdzid!Jesteś Kochana!Kolejny raz się cieszę, że są tacy Ludzie jak Ty-Mistrzowie, którzy chętnie się dzielą swoją wiedzą doświadczeniem

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak zrobic sweter na wzrost 128 centymetrów z kapturem

  OdpowiedzUsuń
 8. Żeby był bardzo prosty nie trudny ten kaptur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam gotowego opisu wykonania takiego akurat swetra. Sam kaptur można zrobić analogicznie jak duży, męski opisany przeze mnie tylko zmniejszyć proporcjonalnie ilość oczek. Zalecam zrobienie próbki a wcześniej zmierzenie dziecka.

   Usuń
 9. Fajny pomysł. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty