Szyjogrzej z alpaki.

 Nie jestem zbytnim zwolennikiem tego modelu,  zdecydowanie bardziej podoba mi się Thermis albo zwykły komin - ale zapotrzebowanie takie było ;)

Golf - szyjogrzej zrobiony ze 100% Alpaka Artesano 4ply w kolorze Bolivia - podwójną nitką (bo ona cieniutka jest) wyszło 15 dag, druty nr 4.
Włóczka bardzo piękna, jak każda alpaka, ale jak dla mnie troszkę podgryza. Bardziej mi odpowiadają mieszanki alpaki z wełną.
 Szyjogrzej ma bardzo długi golf - taki do wywinięcia 2 razy i robiony jest na okrągło, od góry do dołu w jednej części.
Opis wykonania bedzie taki skrócony :)

Zaczynamy od golfu - ja robiłam na drutach z żyłką metodą Magic Loop: nabieramy 72 o. i przerabiamy w okrążeniach ściągacz podwójny (2p./2l.) na długość taka jaki chcemy mieć golf - u mnie to było 32 cm. następnie dodajemy równomiernie 18 o. (co 4 o. dodajemy jedno z poprzecznej nitki, w paskach oczek lewych).
 Przerabiamy jeszcze jedno okr. ściągaczem.
Teraz rozdzielamy robótkę na 4 części: 2 o. prawe, 13 o. ryżem (ramię), 2 o. prawe, 28 o.wzorem  (przód), 2 o. prawe, 13 o. ryżem (ramię), 2 o. prawe, 28 o. ryżem (tył). Od 5 okrążenia w co drugim okrążeniu przed i po pasku z o. prawych dodajemy po 1 o. (czyli w co drugim okr. + 8 o.). Przerabiamy w ten sposób ok. 6 cm. teraz rozdzielamy robótkę na dwie części - przód i tył, zostawiając odłożone po 5 o. z każdej strony na ramieniu. 
Tył przerabiamy dalej prosto (w rzędach), juz bez dodawania oczek ok. 5-6 cm. Teraz z obu stron tyłu, na brzegach odejmujemy w co drugim rz. po 1 o. (na zaokrąglenie) - odkładamy wszystkie pozostałe oczka na zapasowy drut.
Przód - przerabiamy prosto ok. 7-8 cm. Następnie na zaokrąglenie odejmujemy w co drugim rz. 2 x po 2 o. i 3 x po 1 o. z każdej strony.  Wzoru z przodu nie rozrysuję bo mi się nie chce ;p a sama robiłam na oko - plecionka z pojedynczych oczek prawych na tle wzoru dżersejowego lewego. Można zrobić ryżem z obu stron. Na plisę wykończeniową oczka z boków przodu/tyłu, dodajemy odłożone oczka na ramiona i oczka tyłu, łączymy i przerabiamy w okrążeniach - 4 okr. wzorem francuskim (na zmianę 1 okr. oczka prawe i 1 okr. oczka lewe). Zakończyć.
Taki szyjogrzej ma szerokość ok. 40 cm, dł. z przodu 19 a z tyłu 16 cm.
Przerabiałam na drutach nr 4 gdzie próbka z 18 o. = 11 cm.

Komentarze

 1. Bardzo fajny ten szyjogrzej! Coś dla mnie bo lubię golfy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne rozwiązanie np. pod żakiet, kiedy chcemy ogrzać szyjkę, a nie koniecznie pocić się w całości xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam wloczke Alta Moda Alpaca z firmy Lana Grossa. 90% Baby Alpaca 5% Welna Merino i 5% Polyamid. Jest mieciutka i na pewno nie drapie, a przy tym wydajna - 50 g ma 140 m na druty 5-6.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie się układa,ciekawa robótka:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz będzie widoczny na stronie gdy go przeczytam :-) (włączone moderowanie komentarzy)

Popularne posty